Divizna a plísně na zahradě

Autor: JaMi <(at)>, Téma: Duše zahrady, Vydáno dne: 03. 08. 2019, Aktualizováno dne: 04. 08. 2019

Duše zahrady (15.)

    

Duše zahrady (15.)        

Divizna a plísně na zahradě

 


Věru, tato květina divy zná činiti!

Divizna - Ze říší přírody. Alfons Bohumil Šťastný

 

Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá roste převážně na rumištích a skládkách, tedy místech zpustlých a narušených lidskou činností. A tam by také měla zůstat. Do vaší zahrady by neměla mít povolen přístup.

Ptáte se proč? Vždyť je to tak krásná a výrazná bylina! Navíc léčivá a přitom houževnatá a nenáročná. I její různá další pojmenování - svíce královská, děvizna, Petrova hůl či svícen hovoří o její zvláštní kráse a majestátnosti. Proč by tedy neměla růst i v naší zahradě?

Radost a zklamání

Semínka divizny jsme na naší zahradě vyseli před několika léty a brzy se dočkali krásných, až dva metry vysokých bylin se záplavami žlutých květů. Královská svíce se postupně rozžala na mnoha místech zahrady aby svítila pro radost a pilným sběračům květů i pro zdraví.

Postupně se ale divizna začala šířit po zahradě až příliš, vyrůstala v záhonech, v těsné blízkosti keřů a stromů i uprostřed trávníků. Její usměrňování začalo být pracné až úporné. Svým hlubokým kořenem se pevně drží v zemi a roste skutečně rychle a všude. I když je dvouletkou a druhým rokem po odkvětu hyne, stihne kolem sebe rozhodit mnoho semínek pro další a další generace.

V letošním roce nás zahrádka opět podarovala bohatou úrodou různých plodů. Naši radost ale umenšilo něco, s čím jsme se zatím na zahradě nesetkali. Mnoho plodů bylo napadeno plísní. Začalo to třešněmi a pokračovalo švestkami i blůmami. Velká část plodů zplesnivěla. Netušili jsme, že jednou z příčin je právě divizna.

Divizna - rozsévačka plísní 

Zahrádka nám sdělila důležitou věc. Divizna se lehce může stát rozsévačkou plísní po celé zahradě. Její plstnatě ochlupené tělo a listy jsou často napadány plísní a ta je pak větrem roznášena po zahradě. Plísně napadají mnohé další byliny, keře i stromy a lehce můžeme přijít o celou úrodu. Do zahrady zkrátka divizna nepatří.


Obr. Spodní listy divizny bývají často napadeny plísněmi. Plísně se pak šíří zahradou.

 

Poučení

Nechme růst krásné divizny na slunných rumištích, svazích i v příkopech ale raději dále od zahrad. Jinak může být zahrada zasažena plísněmi a zničena nejen úroda.

 


Co ještě se mělo udělat pro mou vinici, co jsem v ní neudělal?
Proč, když jsem očekával, že vydá hrozny,
vydala páchnoucí bobule?

Bible - Izajáš 5:1-4

 

 


    


Vytvořeno: 3. 8. 2019