První řez popínavých růží

Autor: JaMi <(at)>, Téma: Duše zahrady, Vydáno dne: 25. 06. 2018

Duše zahrady (8.)

    

Duše zahrady (8.)        

První řez popínavých růží

 

 

„A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá.“
„A pro ten čas, který jsem své růži věnoval...,“ opakoval malý princ aby si to zapamatoval.
„Lidé zapomněli na tuto pravdu,“ řekla liška. „Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži...“
„Jsem zodpovědný za svou růži...,“ opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.“

Antoine de Saint-Exupéry, kniha Malý princ
 

 

Růže bude na vaší zahradě královnou květin. Tedy pokud ji zasadíte a budete se o ni starat.  I duše zahrady potvrzuje, že rosé je vrcholnou ozdobou zahrady. Růže dává zahradě nejen krásu svých květů ale vnáší do ní... jaké vhodné slovo použít? Snad grácii, vznešenost, kouzlo? Ano, zahrada s růžemi se stává zahradou kouzelnou a okouzlující v tom povznášejícím slova smyslu. Ostatně, pokud toužíte přilákat na svou zahradu víly, pak růže jsou tou nejlepší volbou. Růže ale znamenají i závazek. Vyžadují péči a starostlivost, vždyť jsou to královny!

Popínavé růže obepínají také fasádu našeho domku. Letos nás zahrnuly záplavou květů.    
 

Rudé, bílé i růžové květy nás těšily téměř celý měsíc. Celé okolí proměnily ve voňavé království.  Ale nyní, na konci června, již květy opadávají a je tedy nutné provést první řez. Na to nás zahrádka upozornila již opakovaně - ví totiž, že neradi cokoliv řežeme a zkracujeme. Je nám zkrátka líto všeho, co musíme uříznout, zkrátit, vyříznout. U popínavých růží nám však zahrada vysvětlila, že řez je nyní skutečně vhodný, ba přímo nutný! Jinak bychom se nemuseli dočkat druhých květů a růžové keře by se natolik rozbujely, že bychom se možná brzy domů vůbec nedostali. A je pravdou, že nechceme skončit jako v růžovém šípku zakleté království.

Takže jsme provedli radikální řez. Keře popínavých růží již byly rozprostřeny skoro do metrové šíře od stěny domu. Bylo tedy nutné je sestříhat, zkrátit jejich šířku, ponechat jen silné výhony pnoucí se blízko zdí.

Obr. vpravo - postupně, od země, stříháme keř růží. Takto musíme prostříhat a zkrátit všechny keře popínavých růží až po střechu.

 

Růže nyní vypadají trochu smutně, hole, zkrátka královna na chvíli ztratila svůj šat. Ale věře, že jim řez prospěl! Růže se brzy odějí do nového. Zahrádka to ví moc dobře.

  

 

 

Nejkrásnější věc, kterou Bůh stvořil, je žena a růže.

Dante Alighieri

 

 


    


Vytvořeno: 25. 6. 2018