Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
 • Re: :
  "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • bez titulku:
  "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
 • pěkné:
  "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
 • Re: Klamstvo.:
  "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Klamstvo.:
  ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
 • Re: YAHWEH VALECNIK.:
  "Zde mohu doporučit přečíst si článek ještě jednou a pozorněji." (YHWH III - Válečník YHWH)
 • Mýty

  Slunovrat 2012 - noční obloha

  Mléčná dráha (III.) - 2012 - Noční obloha

  Mléčná dráha (III.)

  Slunovrat 2012 - noční obloha

   

  Stále častěji slyšíme o konci roku 2012 ve spojitosti s velkými až převratnými událostmi na nebi i zemi. Převratné události se dějí neustále i když ne vždy jsou pozorovatelné z perspektivy jednoho lidského života. A věřme, že vše, co se kdy bude dít, bude k dobru našeho světa.

   

  21.12.2012 Zimní slunovrat

  Slunovrat patřil odpradávna k nejvýznamnějším nebeským událostem. Při zimním slunovratu opisuje Slunce po obloze nejkratší a nejnižší dráhu nad obzorem, pozdě vychází a brzy zapadá. Slunce symbolicky umírá a opět se rodí. Zimním slunovratem nám končí prodlužování nocí na úkor dní, začíná opět přibývat denního světla - slunce a život se vrací zpět. Viz také Slunce - slunovrat a rovnodennost. Letošní zimní slunovrat nastane 21. prosince.

   

  21.12.2012 Galaktické zarovnání

  K zimnímu slunovratu dochází každý rok. My však můžeme pozorovat další a zcela výjimečnou událost, ke které dochází jen jednou za 26 tisíc let (viz také Precese zemské osy). Při zimním slunovratu bude stát Slunce blízko středu Mléčné dráhy. Naše Země a Slunce se srovnají téměř do jedné přímky s podélnou osou Mléčné dráhy (rovinou naší galaxie). Tento jev trvá již několik let a uniká přímému lidskému pozorování (zřejmě proto, že Slunce a Mléčnou dráhu nelze sledovat najednou).
  Země a Slunce bude v době zimního slunovratu zarovnáno s osou Mléčné dráhy a Slunce se bude rovněž nacházet na pozadí temné části Mléčné dráhy(Dark Rift).[1] Mnohé kultury tuto oblast Mléčné dráhy považovaly za velevýznamné místo na obloze. [2] [3]

   

  21.12.2012 Noční obloha

  Galaktické zarovnání během zimního slunovratu nebude možné přímo na nebi pozorovat. Osvíceni sluncem nemáme možnost vidět hvězdy natož Mléčnou dráhu. V noci sice mnozí z nás budou moci sledovat Mléčnou dráhu, její střed a Slunce však budou schovány za obzorem.  Přesto můžeme doporučit podívat se v noci 21. prosince 2012 trochu pozorněji na noční oblohu. Co budeme moci spatřit na nočním nebi po zimním slunovratu?

  Okolo 21:00 SEČ bude  nad SZ obzorem stát souhvězdí Labutě. Labuť bude mířit hlavou s dlouhým štíhlým krkem kolmo dolů. Vpravo bude Labuť doprovázena jasnou hvězdou Vega.

  Obr. Zhruba 21:00 SEČ, střední Evropa. Souhvězdí Labutě s hvězdou Deneb na pozadí Mléčné dráhy pomalu zapadá za SZ obzor. Vpravo hvězda Vega, druhá nejjasnější hvězda severního nebe. [a] 

   

  Pro ty, kteří ve skupině hvězd vidí velký kříž, bude tento kříž stát vzpřímeně nad obzorem. Na jeho vrcholu bude zářit Deneb. Labuť/kříž bude ležet na pozadí Mléčné dráhy. Viz. obr. vlevo.
  Pohled na nebeskou řeku však bude umožněn pouze z míst nezasažených svitem civilizace.
    

  Mléčná dráha – nebeská řeka se okolo 22:00 kolmo vyklene jako most přímo nad našimi hlavami - od SZ k JV obzoru. Labuť tedy poletí po nebeské řece kolmo dolů za obzor.

  Obr. Zhruba 22:00 SEČ, střední Evropa. Od SZ k JV obzoru se klene Mléčná dráha - hlavní rovina naší galaxie. Vpravo souhvězdí Lva a Draka. Dole zapadá souhvězdí Labutě. [a] 

   

  Nad východním obzorem vyjde kolem 22:00 souhvězdí Lva. Nad JV obzorem bude vycházet nejjasnější hvězda Sírius, o něco později na SZ obzoru zapadat Vega.

  Obr. Zhruba 22:00 SEČ, střední Evropa. Nad V obzorem vychází Lev. Vpravo nad JV obzorem vyšel Sírius - nejjasnější hvězda naší oblohy. [a] 

   

  Vpravo od zapadající Deneb a Labutě věnujme pozornost méně nápadnému souhvězdí Draka. Hlava draka začne mířit přímo nad severní obzor.

  Obr. Zhruba 22:30 SEČ, střední Evropa. Souhvězdí Draka nad S obzorem. Mezi Labutí a Drakem zapadá Vega.  [a] 

  Blížící půlnocí se bude Labuť stále více nořit za obzor, její Deneb nás však neopustí a zůstane pro naši ochranu svítit těsně nad S obzorem.

   

  Proč zmiňujeme právě souhvězdí Labutě, Lva, Draka a hvězdy Deneb, Vega či Sírius? Podle prastarých tradic je Deneb v souhvězdí Labutě ochranitelkou naší země. Viz Deneb a souhvězdí Labutě.

  Mezi Lvem a Drakem má dle tradice právě v posledních dnech roku 2012 ukázat svou sílu malé bílé Nic. Má projít středem nebeské řeky a otevřít dveře velkým nebeským událostem. Zvěstovatelem by měla být Vega. Její zeslabení ukáže, že se v centru naší Galaxie opravdu něco děje. Časem dorazí ozvěna této kosmické události až k nám a našemu Slunci. Lidem začne být voda dražší, než kdykoliv předtím.

  Pokud uvedená tradice skutečně míří do naší doby a pokud je naše interpretace událostí správná, pak v Mléčné dráze blízko souhvězdí Lva a Draka začne působit bílý trpaslík či hypotetická bílá díra. Signálem bude snížení jasnosti hvězdy Vega. Události budou mít později vliv  i na naše Slunce.

   


  [a] Simulace v programu Stellarium 0.11.4 (Stellarium Developers). www.stellarium.org

  [1] Reddy Francis. 2012: Shadow of the Dark Rift.  NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD [citováno 18. 10. 2012] <http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012-alignment.html >
  [2] Přispěvatelé Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Fenomén roku 2012 [online]. c2012 [citováno 18. 10. 2012]. Dostupný z WWW: < http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Fenom%C3%A9n_roku_2012&oldid=9117615 >
  [3] Přispěvatelé Wikipedie. 2012 phenomenon. [online]. c2012 [citováno 18. 10. 2012]. Dostupný z WWW: < http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=2012_phenomenon&oldid=517546847 >


  Vytvořeno: 18.10.2012 


  Související články:
  Souhvězdí Draka II. (22.12.2012)
  Souhvězdí Draka (24.10.2012)
  | Autor: Pavel Mat. | Vydáno: 18. 10. 2012 | Aktualizováno: 00. 00. 0000 | 25385 přečtení | Počet komentářů: 50 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

  Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.